Blog

En iyi yurt seçimi nasıl yapılır?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başka şehirde üniversiteye yerleşen öğrenciler için sıra barınma konusuna gelir. Devlet yurtları her zaman olduğu gibi güvenilir yurt olma özelliğini taşırken, özel yurt kalitesini özverisini yaşamak isteyenler özel kız öğrenci yurtlarına erkek öğrenci yurtlarına yani özel kız yurtlarına özel erkek yurtlarına bakarlar. KYK'ya yerleşemeyenleride göz ardı etmemek gerekmektedir. Uzmanlar kişilerin yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda, öğrencimizin konforu, huzuru, güvenliği ve hijyeninin sağlanılan kurumun, iyi bir yurt olduğuna işaret ediliyor.

 

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, kayıtlar başlamaktadır. Başka bir şehirde üniversiteye yerleşen öğrenciler barınma problemini çözmek için uğraşa girmektedirler. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), özel yurtlar kız yurtları, erkek yurtları ve ev kiralamak, erkek apartlar, kız apartlar, karışık apartlar barınma için alternatifler arasında yer alıyor.

KYK yurtları, öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burs avantajıyla birlikte güveni çok arttırıyor. Ancak, kredi ve burs, öğrencinin ailesinin ekonomik durumu göz önüne alınarak, bazı kriterlere göre veriliyor. Bu noktada da özel yurtlara kayıt yaptırmak daha iyi bir seçenek haline geliyor.

MEB'in 2016-2017 istatistiklerine göre 682 devlet yurdu bulunmaktaydı. Bu yurtların 551 bin 721 öğrencinin barınabilme kapasitesine sahip. Bu verilere göre, bin 661 özel yurt var ve öğrenci kapasitesi de 111 bin 244.

  • Üniversiteye yakın yurtlar her zaman tercih edilmektedir. Anadolu için bu mecburiyet yok. Büyük şehirlerde trafik halindeyken kaybedilen vakit, öğrencinin ders çalışmasını ciddi şekilde etkiler.

 

  • Muhakkak kalacağınız kız yurtlarını veya erkek yurtlarını görmenizi tavsiye ediyoruz. Gezmeye başlamadan önce en az üç alternatif belirlemenizi öneririz.

 

  • Bunun için önce internetten araştırma yapın bunun için en uygun sistemlerden birisi olan Kız Erkek Yurtları'nı kullanabilirsiniz. Üniversite yakınlığına, fotoğraflarına, odalarına ve hizmetlerine bakıp, fiyat sıralamasına göre liste yapın.

 

  • Yurt fiyatları 300-400 liradan başlamakta, 2 bin liraya kadar çıkmaktadır. Genellikle 10 aylık ödenmektedir. ,Aylık bin lira olan bir kız yurdu veya erkek yurdu, 10 bin lira yurt masrafı anlamına gelmektedir.

 

  • Yurdun içinde spor yapabileceğiniz bir salon olması önemlidir. Sosyal etkinliklere üniversite hayatınız boyunca önem vermenizi tavsiye eder ve seçimlerinizi ona göre yapmanızı tavsiye ederiz.

Kız Erkek Yurtları Ekibi

 

 

Color Switcher